Darmowe porady rozwodowe
Rozwod-Warszawa.com.pl

Rozwód z orzekaniem o winie vs. bez orzekania o winie

Rozwód z orzekaniem o winie vs. bez orzekania o winie

Rozpad małżeństwa może być przyczyną wielu czynników. Zdarza się tak, że z biegiem czasu uczucie miłości pomiędzy małżonkami się zatrze i obie strony nie pociągają się już tak bardzo jak wcześniej.

W takiej sytuacji, jeśli dochodzi do rozwodu, to jest to zwykle rozwód bez orzeczenia o winie, a więc żadna ze stron nie jest winny, a sprawa rozwodowa toczy się tak, jakby nie było winnego. Są też takie sytuacje, że na przykład jeden z małżonków zdradzi drugiego małżonka i ten który został zdradzony nie wyobraża sobie dalszego życia razem.

Zwykle rozwód w takiej sytuacji jest z orzekaniem o winie. Osoba, która zdradziła jest winna i to przeciw niej toczy się postępowanie rozwodowe. Zdarza się również tak, że rozwód może być z winy oboju małżonków. Wszystkie te trzy przypadki różnią się od siebie, a także procesy rozwodowe się różnią. To czy sprawa rozwodowa toczy się z orzekaniem o winie, czy też bez orzekania o winie ma bardzo duże znaczenie nie tylko na przebieg sprawy rozwodowej, ale także na przyszłe konsekwencje już po samym rozwodzie.

Rozwód bez orzekania o winie

Gdy obie strony zgadzają się ze sobą i żadna z nich nie jest winna rozpadowi małżeństwa, dochodzi do rozwód bez orzekania o winie. Trzeba powiedzieć, że taki rozwód jest najszybszy, ponieważ sprawa kończy się zwykle już na pierwszej rozprawie, a najdalej na drugiej.

Dzieje się tak, ponieważ nie trzeba dochodzić do tego, czy jest kogoś wina czy nie. Jest to bardzo wygodny sposób, dla samych małżonków, ponieważ nie muszą oni długo czekać na rozwód. Są jednak minusy takiego rozwodu. Bardzo dużym problemem może być podział majątku, jeśli małżeństwo nie może się dogadać.

Tak samo jest z opieką nad dziećmi, zwykle oboje rodziców chcą się z nimi widywać, oraz z nimi mieszkać. Problemem może być także ustalenie wysokości alimentów.

Rozwód z orzekania o winie

Do rozwodu z orzekaniem o winie może dojść z różnych przyczyn. Są to między innymi zaniedbywanie rodziny, zdrada, popadnięcie w alkoholizm jednego z małżonków, lub inne uzależnienie, które niszczy człowieka, może być to także przemoc w stosunku do współmałżonka, czy również niezaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny.

Pomimo tego, że taki rozwód, jest dużo droższy niż rozwód bez orzekania o winie, to prowadzi on do sprawiedliwego rozstrzygnięcia, a strona poszkodowana, zwycięża sprawę i w części jej krzywdy są wynagrodzone. Trzeba wspomnieć o bardzo dużej różnicy, jeśli chodzi o alimenty, przy rozwodzie. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie alimenty płaci się tylko przez pierwszych pięć lat, a później sprawa wygasa.

Natomiast jeśli chodzi o rozwód z orzekaniem o winie, to osoba winna płaci alimenty dożywotnio. Oczywiście ze względu na to, że trzeba udowodnić winnemu winę, to rozwód z orzekaniem o winie trwa zdecydowanie dłużej niż rozwód bez orzekania o winie. Przed rozwodem z orzekaniem o winie warto skorzystać z usług dobrego prawnika, dzięki czemu mamy większą pewność wygrania sprawy.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

O Agnieszka

Poza studiami prawniczymi zajmuję się również wystrojem wnętrz, który uprawiam czysto hobbystycznie.