Rozwód nie jest przyjemną sprawą dla nikogo. Mimo wielu negatywnym emocjom towarzyszącym temu wydarzeniu, należy zachować jak najwięcej spokoju i przestrzegać podstawowych zasad, dzięki którym rozwód nie będzie taki straszny i na pewno Cię nie zrujnuje.
Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że rozwód to nie jest żadna zabawa i nikt od tak Ci go nie da. Rozwiązać małżeństwo można tylko wtedy, gdy ze względu na wiele rzeczy, doszło do całkowitego rozpadu małżeńskiego, rozpadu łączących was więzi, zarówno tych uczuciowych jak i fizycznych. Trzeba pamiętać też o tym, że to nie może być chwilowy stan, a długotrwały, który trwa już co najmniej od pół roku. Decydując się na rozwód nie możesz mieć tylko argumentu, że się stale kłócicie.
Nawet najpoważniejsze kłótnie nie są udowodnieniem na to by orzec o rozwiązaniu małżeństwa. Jeśli natomiast dojdzie do takiej sytuacji, że skłócenie jest tak duże, że mieszkacie osobno lub prowadzicie osobne gospodarstwa, i trawa to dłużej niż pół roku, wówczas sąd może orzec rozwód.
Kiedy nie wnosić pozwu o rozwód?
Na pewno moment, wnoszenia pozwu o rozwód jest bardzo ważny. Wyobraźmy sobie taką sytuację, gdy żona jest w ciąży. Wówczas niezależnie od tego kogo to jest dziecko, sąd nie będzie patrzył na Ciebie w sposób pozytywny. Podobnie jest przy ciężkiej chorobie. Należy unikać wnoszenia pozwu o rozwód w takich sytuacjach, ponieważ możemy zrobić drugiej osobie jeszcze większą krzywdę, a sami możemy sprawę po prostu przegrać.
Czyja wina?
Sąd musi orzec, kto jest winny rozpadowi związku. Tylko wtedy gdy chcecie się rozstać pokojowo, sąd nie szuka winnego. Jeśli w wyniku rozwodu miałby ucierpieć małoletnie dzieci, to ze względu na ich dobro sąd nie orzeknie rozwodu. Jeżeli dojdziecie razem do porozumienia i dogadacie się w sprawie opieki nad dzieckiem, wówczas sąd może rozwiązać małżeństwo. Kolejnym czynnikiem jest to, by zachować spokój w sądzie.
Sprawę prowadzi jeden sędzia zawodowy oraz dwóch ławników. Należy być spokojnym i konkretnie odpowiadać na pytania. Do tego nie należy nikogo lekceważyć, ponieważ ławnicy mają taki sam udział w głosowaniu jak sędzia. Dlatego należy być pewnym siebie, skupionym, nie obrażać nikogo i konkretnie odpowiadać na wszystkie zadane pytania. Do tego należy się schludnie ubrać. Żeby odpowiednio przygotować się do rozprawy, należy pójść do prawnika do poradę, szczególnie gdy sprawa rozwodowa może zakończyć się dla Ciebie źle. Oczywistym jest, że na sprawę należy wstawić się w stanie trzeźwości.
Jeżeli sąd zobaczy, że jesteś pod wpływem alkoholu, wówczas Twoje szanse na wygranie sprawy spadają. Nie należy się także z nikim kłócić i nie dopuścić do rękoczynów z naszym udziałem. Pamiętaj o tym, że należy wstawić się na rozprawę rozwodową i nie kombinować z jakimiś zwolnieniami lekarskimi. Pamiętaj o tym, że to czy miałeś kochankę, wyprowadziłeś się z domu, czy jesteś uzależniony od alkoholu, komputera czy czegoś innego też ma duże znaczenie i wówczas masz duże szanse, że sprawę przegrasz.
O Agnieszka
Poza studiami prawniczymi zajmuję się również wystrojem wnętrz, który uprawiam czysto hobbystycznie.