Nikt z nas nie chce zostać zdradzony. Jeśli już do zdrady dojdzie, zwykle jest to koniec związku. Mimo, że osoba, która zdradziła dalej kocha swojego partnera, to ten drugi już nie i zwykle nie wyobraża sobie dalszego życia razem.
Jest to normalne zachowanie, ponieważ zdrada, to największe zło, jakie mogą wyrządzić sobie osoby w związku. Oczywiście sama zdrada nie prowadzi od razu do szybkiego rozwodu. Każdy zastanawia się czy warto dać druga szansę, czy już po prostu nie wart.
Jeśli osoba zdradzona nie wyobraża sobie dalszego życia razem i chce unieważnić małżeństwo, to musi pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które musi zrobić, żeby sprawa rozwodowa potoczyła się po jej stronie. Jak zatem wygrać sprawę rozwodową z małżonkiem, który zdradził? Co należy przygotować na rozprawę sądową i czy my też możemy zostać winnymi rozpadu małżeństwa? Poniżej znajduje się kilka informacji przydatnych w takiej sytuacji, które pomogą przygotować się zarówno do rozprawy sądowej jak i bardziej zapoznać się z realiami rozwodowymi.
Zdradzający winny w 100 procentach?
Teoretycznie rzecz biorąc, osoba która dopuściła się zdrady powinna zostać uznaną za winną rozpadowi małżeństwa przez sąd. To właśnie zdrada jest najczęstszą przyczyną trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego i w konsekwencji prowadzi do rozwiązania związku małżeńskiego.
Oczywiście samo to, że napiszemy w pozwie rozwodowym, że przyczyną rozpadu małżeństwa jest zdrada, nie wystarczy. Należy ją jeszcze udowodnić, na przykład poprzez zeznania świadków. Oczywiście w takiej sytuacji, w której udowodniono zdradę jest już niemal pewne, że winę za rozpad małżeństwa ponosi zdradzający. Ale mimo, że to już dużo, to jeszcze nie jest wszystko i sprawę może wygrać zdradzający. Dlaczego tak się dzieje?
Winę z rozpad małżeństwa może ponosić nie tylko osoba, która zdradziła, ale również osoba, która została zdradzona. Poprzez swoje naganne zachowanie jedna ze stron mogła nie wytrzymać i chcąc zrobić na złość małżonkowi, zdradziła go. W takiej sytuacji dochodzi zwykle do tego, że sąd orzeka rozwód z winy obu stron konfliktu.
Winne obie strony?
Podczas rozprawy osoba, która zdradziła, może przedstawić inne okoliczności, przeciw drugiej osobie, takie jak przemoc wobec niej, lub wobec dzieci, popadniecie w alkoholizm, narkotyki, czy inne używki, nie dbanie o rodzinę, uzależnienie od komputera, czy także inne okoliczności źle wpływające na osobę zdradzoną.
W takiej sytuacji, sąd może orzec rozwód z winny obu stron, zarówno męża jak i żony. Oczywiście to nie oznacza, że w pięćdziesięciu procentach winna jest jedna i druga strona. Zazwyczaj jedna ze stron jest bardziej winna. Wszystko zależy od tego co zostanie udowodnione przed sądem. Trzeba pamiętać o tym, że każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Oczywiście jeśli zapadnie wyrok, niezadowalający którąś ze stron konfliktu, ta osoba ma prawo do tego, żeby wnieść apelację.
O Agnieszka
Poza studiami prawniczymi zajmuję się również wystrojem wnętrz, który uprawiam czysto hobbystycznie.