Darmowe porady rozwodowe
Rozwod-Warszawa.com.pl

Dziecko i rozwód – jak je przygotować?

Dziecko i rozwód – jak je przygotować?

Decydując się na rozwód trzeba przemyśleć wiele argumentów za i przeciw. Jednym z nich jest na pewno dobro dzieci. Wówczas, gdy małżeństwo nie posiada dzieci, sprawa rozwodowa toczy się zdecydowanie szybciej.

Co zatem zrobić wtedy, gdy chcemy rozwodu, a posiadamy dzieci? Na pewno pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, po tym, jeżeli już zdecydowaliśmy się na rozwiązanie małżeństwa, jest to, żeby porozmawiać z dzieckiem i motalnie przygotować je na zmiany. Może stać się tak, że niezbędna będzie pomoc psychologa.

Przeżycia dziecka podczas rozwodu

Sprawa staję się prostsza, jeżeli zarówno mąż, jak i żona chcą rozwiązania małżeństwa. Wówczas mogą działać wspólnie w tej kwestii. Rozwód rodziców, to dla każdego dziecka ogromnie przeżycie emocjonalne. Przecież rodzice to najważniejsi ludzie w ich życiu. Zazwyczaj dzieci nie chcą dopuścić do tego, by ich rodzice się rozwiedli.

Należy przekonać dziecko do tego, że takie wyjście będzie najlepsze dla wszystkich. Oczywiście nie zawsze rozumieją one, dlaczego tak się dzieje. Bez odpowiedniego przygotowania dziecka do rozwodu rodziców nie może się zatem obejść. Zazwyczaj to dzieci są najbardziej poszkodowane przez to, że ich rodzicie się rozstali. Przechodzą one bardzo ciężki okres w czasie rozwodu i bardzo cierpią. To, że ich rodzice będą szczęśliwi, ze względu na rozwiązanie małżeństwa, nie świadczy o tym, że ich dzieci też będą szczęśliwe.

Dziecko po rozwodzie musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości i na pewnie nie jest to dla niego łatwe. Rozwód rodziców to dla dziecka istna tragedia. Dziecko czuję się być opuszczone, osamotnione, a nawet czuje się odrzucone, przez jednego z rodziców, które opuszcza rodzinę. Dziecko nie czuje, że rodzice się nim interesują, nie czuje się ważne.

Pomoc psychologa

Niezbędną przy rozwodzie małżeństwa, które posiadają dzieci, może okazać się pomoc psychologa. Doradzi on jak należy się zachowywać i jak sprawić, żeby dziecko w jak najlepszy sposób przeżyło rozstanie rodziców. Psycholodzy często doradzają, żeby jak najczęściej rozmawiać z dzieckiem, żeby interesować się jego życiem, bez względu na rozwód.

Dziecko potrzebuje zainteresowania ze strony rodziców, dlatego trzeba z nim jak najwięcej rozmawiać, pytać co u niego, dzwonić gdy nie ma go w domu, czy nawet wysyłać SMS-y. Rodzice nie mogą być zazdrośni o to, kto spędza z nim czas, a sprawy związane z dzieckiem powinni sami rozwiązać między sobą, bez udziału dziecka i dokładnie je omówić, żeby nie kłócić się przy dziecku. Nie można także źle mówić o drugim rodzicu źle w obecności dziecka.

Każde dziecko potrzebuje także tych pozytywnych uczuć, dlatego należy mówić mu, że się je kocham. Jeśli jest taka potrzeba i dziecko chce nam się z czegoś zwierzyć, to powinniśmy je dokładnie wysłuchać i być cierpliwym. Także do relacji z byłym partnerem nie należy wykorzystywać dziecka, lepiej jak sami rodzice będą komunikować się między sobą w sposób bezpośredni. Dziecko będzie wtedy czuło, że rodzice mimo wszystko mają cały czas dobre relacje.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

O Agnieszka

Poza studiami prawniczymi zajmuję się również wystrojem wnętrz, który uprawiam czysto hobbystycznie.