Darmowe porady rozwodowe
Rozwod-Warszawa.com.pl

Jak odbywa się podział majątku przy rozwodzie?

Jak odbywa się podział majątku przy rozwodzie?

Podział majątku po rozwodzie małżonków bardzo często wzbudza wiele pytań i problemów. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób może być on dokonany i jakie rodzi to skutki. W jaki sposób prowadzony jest podział majątku po rozwodzie?

Majątek w małżeństwie – co warto wiedzieć?

Po małżeństwie pomiędzy małżonkami automatycznie nawiązuje się wspólność majątkowa małżeńska. Oznacza to, że od tego momentu gromadzony przez nich majątek jest wspólny (z pewnymi wyjątkami, na przykład spadku).

Wobec tego majątek małżonka będzie składał się z jego majątku osobistego, należącego tylko do niego, a także majątku wspólnego, który dzieli z drugim małżonkiem.

Oczywiście, nie dotyczy to sytuacji, gdy w małżeństwie miała miejsce rozdzielność majątkowa. Na jej skutek małżonkowie cały czas zachowują swoje oddzielne majątki, dlatego też nie dochodzi wtedy do powstania majątku wspólnego. Aby ustalić rozdzielność, konieczne jest udanie się do notariusza. Można zrobić to jeszcze przed wejściem w związek małżeński.

Majątek po rozwodzie – jak wygląda jego podział?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że podział majątku po rozwodzie dotyczy tylko majątku wspólnego pomiędzy małżonkami. Nie dotyczy on zatem majątku osobistego, do którego zaliczają się między innymi nabyte ruchomości i nieruchomości przed wejściem w związek małżeński.

Zasadniczo wtedy, gdy dzielony jest majątek wspólny, każdy z małżonków otrzymuje 50% majątku. Są jednak wyjątki, na przykład wtedy, gdy ma miejsce inny stopień przyczynienia się do majątku wspólnego.

Aby odbył się podział majątku, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku – pozwu w sądzie. Co ważne, można wykonać podział majątku przed rozwodem lub też po rozwodzie, dlatego też wszystko zależy już od małżonków.

Warto też wskazać, że istnieje możliwość pozasądowego podziału majątku, ale jest on prowadzony wtedy, gdy małżonkowie sami ustalają pomiędzy sobą podział wspólnych składników majątku. W tym przypadku zawierają oni pomiędzy sobą odpowiednią umowę o podział majątku wspólnego.

Jest to najtańsze i najprostsze rozwiązanie, jednak w tym przypadku nie zawsze małżonkowie mogą sami ustalić ze sobą szczegóły podziału majątku, dlatego pozostaje wtedy skorzystanie z drogi sądowej.

Jak złożyć wniosek o podział majątku wspólnego?

Aby wykonać podział majątku w sądzie, konieczne jest złożenie odpowiedniego dokumenty jak wniosek o podział majątku wspólnego. Ten wniosek może być przygotowany oddzielnie i złożony oddzielnie, ale może być on też zawarty już w pozwie rozwodowym.

Dokument jak wniosek – pozew o podział majątku musi zawierać informacje dotyczące majątku wspólnego oraz jego składników, a także wskazywać na sposób ich podziału. Na tej podstawie następnie dokonuje podziału majątku wspólnego małżonków.

W internecie można znaleźć gotowe wzory oraz szablony, na podstawie których można przygotować pozew. Jego przyszykowaniem może też zająć się prawnik.

Problemy z podziałem majątku – co wtedy?

Czasami zdarza się, że podział majątku powoduje problemy. Przykładowo jeden z małżonków nie chce podzielić konkretnego składniku majątku lub chce zachować go dla siebie. Bardzo często dotyczy to nieruchomości – domu, mieszkania.

W takiej sytuacji małżonkowie powinni uzgodnić pomiędzy sobą szczegóły dotyczące podziału, na przykład jeden z nich może wziąć nieruchomość, natomiast drugi spłaca pierwszego. W skrajnych sytuacjach, gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć, nieruchomość może być sprzedana, natomiast uzyskana z niej kwota dzielona jest wtedy na połowę.

Kompleksową pomoc w ramach podziału majątku mogą także zaoferować kancelarie prawne – adwokackie oraz radców prawnych. Wówczas prawnik może przeanalizować sytuację małżonka, doradzić mu w kwestii podziału majątku, przygotować pozew oraz zapewnić mu reprezentację w sądzie.

O Agnieszka

Poza studiami prawniczymi zajmuję się również wystrojem wnętrz, który uprawiam czysto hobbystycznie.