Darmowe porady rozwodowe
Rozwod-Warszawa.com.pl

Jaki wpisać stan cywilny po rozwodzie w dokumentach?

Jaki wpisać stan cywilny po rozwodzie w dokumentach?

Rozwód powoduje rozwiązanie małżeństwa. W takim przypadku dochodzi również do szeregu zmian formalnych. Wśród nich znajduje się również zmiana stanu cywilnego. Jaki stan cywilny dotyczy osób po rozwodzie?

Stan cywilny jest rodzajem określonej sytuacji prawnej, która dotyczy cech osoby, która się nim posługuje. Spełnia on zróżnicowane funkcje na płaszczyźnie prywatnej i publicznej. Trzeba między innymi podawać go w różnych dokumentach. Warto więc wiedzieć, jaki posiada się stan cywilny, aby można było posługiwać się nim w wielu sytuacjach.

Rodzaje stanów cywilnych w polskim prawie

W kontekście związków stan cywilny w polskim prawie jest dzielony na poniższe kategorie:

  • Panna i kawaler,
  • Małżonka lub żona albo małżonek lub mąż,
  • Wdowa i wdowiec,
  • Rozwódka lub rozwiedziona albo rozwodnik lub rozwiedziony.

Osoby, które nigdy wcześniej nie wstępowały w związek małżeński, są określane jako panna w przypadku kobiety oraz jako kawaler w przypadku mężczyzny.

Gdy natomiast osoby znajdują się w związku małżeńskim, wówczas określane są jako małżonka albo żona w przypadku kobiety, a także jako małżonek lub mąż w przypadku mężczyzn.

Po śmierci małżonka kobieta określana jest jako wdowa, natomiast mężczyzna jako wdowiec. Gdy natomiast ponownie wejdą w związek małżeński, wówczas mogą znów używać określeń małżonka lub żona albo małżonek lub mąż.

Przepisy określają również stan cywilny po rozwodzie. Wówczas przewidziano określenia jak rozwódka lub rozwiedziona w przypadku kobiet albo rozwodnik lub rozwiedziony w przypadku mężczyzn.

Jaki stan cywilny podawać po rozwodzie?

Zasadniczo jako prawidłowy stan cywilny po rozwodzie powinno się podawać określenia rozwódka lub rozwiedziona u kobiet albo rozwodnik lub rozwiedziony u mężczyzn. Są to stany przewidziane dla osób, które były w związku małżeńskim, jednak go zakończyły.

Można jednak spotkać się coraz częściej ze zdaniem, że konieczność podawania stanu cywilnego po rozwodzie jako rozwódka lub rozwiedziona albo rozwodnik lub rozwiedziony jest stygmatyzująca i związana ze stereotypami. Przykładowo rozwodnicy oraz rozwódki mogą być traktowane jako osoby mało stabilne emocjonalnie.

Ponadto podawanie stanu cywilnego w zasadzie nie ma najczęściej żadnego związku ze sprawami, w przypadku których jest to wymagane. Wobec tego w wielu dokumentach można całkowicie pominąć taką rubrykę.

Na razie jednak zgodnie z przepisami prawa konieczne jest podawanie w dokumentach stanu cywilnego i należy wtedy wpisać go zgodnie ze stanem faktycznym.

O Agnieszka

Poza studiami prawniczymi zajmuję się również wystrojem wnętrz, który uprawiam czysto hobbystycznie.