Darmowe porady rozwodowe
Rozwod-Warszawa.com.pl

Kiedy można eksmitować małżonka?

Kiedy można eksmitować małżonka?

Coraz więcej par zbyt szybko decyduje się na wspólne mieszkanie. Do tego coraz modniejsze są śluby w młodym wieku. Jednak czas pokazuje, że małżonkowie nie chcą po pewnym czasie dalej żyć ze sobą.

Dochodzi do coraz to poważniejszych awantur, aż w końcu życie pod wspólnym dachem okazuje się być niemożliwe. Ale przecież nie tylko ludzie w młodym wieku nie mogą się dogadać. Coraz więcej ludzi nie będą szczęśliwym w związku stara się szukać czegoś nowego. Oczywiście zazdrosny partner nie będzie tego tolerował i wspólne życie staję się coraz bardziej uciążliwe. Wtedy przychodzi pytanie, kiedy można i czy w ogóle można eksmitować uciążliwego małżonka?

Eksmisja małżonka tylko przez sąd

Jeżeli chcemy pozbyć się uciążliwego małżonka z domu, musimy udowodnić przed sądem to, że różnego rodzaju naganne zachowanie współmałżonka, uniemożliwia nam dalsze, wspólne życie pod w jednym mieszkaniu. Należy pamiętać również o tym, że taka sytuacja może dotyczyć zarówno byłego małżonka, z którym jesteśmy już po rozwodzie, jak i tego obecnego, z którym rozwodu nie mamy.

Ważną informacją jest również to, że małżonka można eksmitować z każdego lokalu, który należy do obojga małżonków, lub do małżonka, który żąda eksmisji. Do tego należy dodać, że małżonek może domagać się eksmisji współmałżonka z lokalu, który małżonkowie wspólnie wynajmują.

Wspomnieć należy również o tym, że sąd ma prawo do tego, by eksmitować nagannie zachowującego się małżonka w wyroku orzekającym separację, oraz w wyroku rozwodowym. Pamiętać należy także o tym, że trzeba uiścić opłatę w wysokości dwustu złotych w przypadku orzeczenia przez sąd w wyroku rozwodowym eksmisji byłego małżonka. Eksmisja nie ma wpływu na sprawy majątkowe pomiędzy małżonkami, oraz na to do kogo należeć będzie mieszkanie po eksmisji. Małżonkowie sami muszą dogadać się jak podzielić wspólny majątek oraz do kogo będzie należało mieszkanie po eksmisji.

Co należy zrobić, gdy małżonek opuści mieszkanie po eksmisji, ale po pewnym czasie do niego wróci?

Jeżeli małżonek wróci z powrotem do tego samego mieszkania, co przed eksmisją, musimy podjąć takie same kroki. W takim przypadku musimy po raz kolejny żądać eksmisji małżonka.

Natomiast jeżeli pogodziliśmy się z nim i chcemy znowu z nim mieszkać, to jest to jak najbardziej dozwolone. Eksmisja nie musi dotyczyć tylko małżonka lub byłego małżonka. Sprawę o eksmisję można wytoczyć także wobec innej osoby, która mieszka z nami w jednym mieszkaniu, a jej zachowanie jest naganne. Więc można wytoczyć taką sprawę choćby konkubentowi.

Jeśli sąd swoim wyrokiem nakazuje osobie nagannie się zachowującej wobec innych współlokatorów i uniemożliwiającej innym wspólne mieszkanie, to również jest w zakresie sądu to, by orzec, czy osobie eksmitowanej należy się prawo do lokalu socjalnego. Sąd przy ustalaniu, czy osobie eksmitowanej należy się lokal socjalny, bierze pod uwagę kilka czynników. Są to przede wszystkim sposób w jaki osoba eksmitowana korzystała z lokalu, a także jego sytuacja materialna i sytuacja rodzinna.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...

O Agnieszka

Poza studiami prawniczymi zajmuję się również wystrojem wnętrz, który uprawiam czysto hobbystycznie.