Darmowe porady rozwodowe
Rozwod-Warszawa.com.pl

Rozwód a kredyt hipoteczny – co zrobić z kredytem po rozwodzie?

Rozwód a kredyt hipoteczny – co zrobić z kredytem po rozwodzie?

Często można spotkać się z powiedzeniem, że wzięcie kredytu hipotecznego lepiej cementuje związek niż ślub. Nie oznacza to jednak wcale, że małżonkowie po rozwodzie nadal muszą spłacać wspólnie zaciągnięte zobowiązanie. Co zrobić z kredytem hipotecznym na zakup mieszkania lub budowę domu po rozwiedzeniu się? Można skorzystać z paru rozwiązań – poniżej opisujemy je dokładniej.

Wiele par po pobraniu się udaje się do banku po to, aby uzyskać kredyt hipoteczny. W jego ramach można wówczas wybudować wymarzony dom albo też zakupić mieszkanie. Jako że brany jest on przez dwie osoby, można wtedy uzyskać lepszą zdolność kredytową, więc o finansowanie jest łatwiej niż wtedy, gdy wniosek składałaby tylko jedna. Jednak kredyt hipoteczny po rozwodzie nie znika. Wówczas trzeba będzie uzgodnić, co zrobić z zaciągniętym zobowiązaniem.

Co z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Po rozwodzie małżonkowie nadal pozostają wspólnie odpowiedzialni zaciągnięte przez siebie zobowiązania. Wobec tego kwestia kredyt hipoteczny a rozwód będzie wymagała dodatkowych uzgodnień.

Jeżeli kredyt nie będzie spłacany, w takim przypadku bank ma możliwość ściągnięcia zadłużenia od każdego z kredytobiorców – nawet wtedy, gdy są oni po rozwodzie, a także został przeprowadzony podział majątku wspólnego.

Gdy małżonkowie rozwodzą się i jednocześnie mają mieszkanie na kredyt albo dom na kredyt, który został zaciągnięty wspólnie, wtedy można skorzystać z kilku rozwiązań:

1. Przejęcie kredytu hipotecznego przez jednego małżonka

2. Zmiana współkredytobiorcy w kredycie hipotecznym

3. Sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu hipotecznego

Poniżej prezentujemy dokładnie, czym charakteryzują się powyższe rozwiązania i podpowiadamy, na co warto się zdecydować.

Przejęcie kredytu hipotecznego przez jednego małżonka

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem po rozwodzie, gdy spłacany jest nadal kredyt mieszkaniowy lub na dom, jest przejęcie kredytu hipotecznego przez jednego z małżonków. Wtedy przechodzi on na konkretnego małżonka, natomiast drugi nie musi już opłacać zobowiązania, ponieważ zostaje wykreślony z umowy kredytowej.

Takie rozwiązanie najczęściej prowadzone jest w sytuacji, gdy jeden z małżonków chce pozostać w mieszkaniu albo w domu na kredyt. Wtedy to on będzie odpowiadać za spłatę zobowiązania. Jednocześnie trzeba przeprowadzić spłatę małżonka.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że przejęcie kredytu hipotecznego wymaga posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Gdy kredyt był wcześniej zaciągany przez dwie osoby, teraz będzie musiała spłacać go jedna. Oznacza to, że musi mieć ona właściwą zdolność kredytową, która wyliczana jest przez bank na nowo. Jeżeli zatem zdolność ta będzie niewystarczająca, bank może nie zgodzić się na taką opcję.

Zmiana współkredytobiorcy w kredycie hipotecznym

Drugą opcją dostępną w przypadku kredytu po rozwodzie jest zmiana współkredytobiorcy. Oznacza to, że zamiast małżonka, z którym wzięto rozwód, jako druga osoba występuje ktoś inny, na przykład może być to nowy partner, partnerka, rodzic.

Zmiana współkredytobiorcy powoduje, że spłata kredytu może być łatwiejsza. Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że współkredytobiorca musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową, dlatego też bez niej nie będzie możliwe skorzystanie z tej opcji.

Sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu hipotecznego

Trzecia opcja to skorzystanie ze sprzedaży nieruchomości oraz spłaty kredytu hipotecznego. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest najczęściej wtedy, gdy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, kto ma przejąć nieruchomość i ją spłacać lub też żadne z nich nie chce z niej korzystać.

Mieszkanie lub dom są wtedy sprzedawane, a uzyskane pieniądze są dzielone na połowę. W takiej sytuacji możliwa jest także spłata kredytu hipotecznego.

O Agnieszka

Poza studiami prawniczymi zajmuję się również wystrojem wnętrz, który uprawiam czysto hobbystycznie.