Rozwód czy separacja? To pytanie często zadają sobie osoby w małżeństwie, w którym doszło do zupełnego rozpadu pożycia. Jeśli straciliśmy jakąkolwiek wiarę w to, że nasze życie w takim małżeństwie ma sens, decydujemy się na rozstanie.
Nie jesteśmy szczęśliwi i chcemy to szczęście znaleźć. Z jednej strony rozwód pozwala na rozstanie się, ale wyłącznie wtedy gdy doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia. Chcąc uzyskać separację wystarczy, że dojdzie do zupełnego rozkładu pożycia. Różnic między separacją, a rozwodem jest wiele i trzeba o nich widzieć, decydując się na którąś z tych opcji.
Separacja na początek?
Na początek trzeba wyjaśnić, że separacja nie unieważnia związku małżeńskiego. Dużo łatwiej i dużo szybciej jest uzyskać separację, niż rozwód. Tym bardziej, że nie musimy udowadniać przed sądem wielu innych rzeczy, które powinniśmy udowodnić w czasie rozprawy rozwodowej. Jeśli mamy nadzieję, na odbudowanie małżeństwa w przyszłości, to separacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Nie dość, że nie unieważnia ona ślubu, to rozstaniemy się z małżonkiem na jakiś czas. Z dystansu będziemy mogli ocenić jakie są szanse na to, żeby być jeszcze szczęśliwym w tym związku. Do tego będziemy mieli jeszcze dużo czasu na inne przemyślenia i podjęcie odpowiedniej decyzji, czy rozwód jest nieunikniony. Separacja pozwala też na to, żeby odpocząć od siebie i nabrać trochę dystansu. Emocje jakie towarzyszą w chwilach, gdy myśli się o rozwodzie są bardzo duże, dlatego każdy potrzebuje dużo czasu na to, żeby dokładnie przemyśleć sprawę i podjąć słuszną decyzję.
Także, jeżeli nie uzyskamy zgody na rozwód od sąd, to separacja staje się idealnym rozwiązaniem. Oczywiście separacja ma też swoje minusy. Gdy nie dostaniemy rozwodu, ale jesteśmy w separacji, to nie możemy zawrzeć kolejnego związku małżeńskiego, ponieważ nasz stary związek nie został unieważniony. Podsumowując separacja jest dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy mamy jeszcze nadzieję na odbudowanie małżeństwa. Natomiast jeśli nie chcemy już dalej ciągnąć małżeństwa, które wydaje nam się bez sensu, odpowiedni będzie rozwód. Czasami zdarza się tak, że nie chcemy od razu rozwodu. Wówczas separacja może być wstępem do rozwodu. Jeśli jesteśmy w separacji i dalej nie widzimy szansy na to żeby odbudować związek, to staramy się o rozwód.
Kiedy decydować się na rozwód
W przypadku, w którym nie wyobrażamy sobie dalszego życia z małżonkiem decydujemy się na rozwód. Jeśli wiemy, że separacja nic nie zmieni, lepiej decydować się na rozwód. Oczywiście nie można śpieszyć się z tą decyzją, tylko ją spokojnie przemyśleć.
Jest to przecież decyzja na całe dalsze życie. Jeśli jesteśmy w stanie udowodnić całkowity i trwały rozpad życia małżeńskiego, wówczas mamy prawie, że 100 procentową pewność, że ten rozwód dostaniemy, jeśli nie ma innych przeszkód, takich jak ciąża lub ciężka choroba drugiej osoby, a także dobro wspólnych dzieci. Rozwód daje też to, że możemy zawrzeć kolejny związek małżeński, w przypadku separacji nie możemy tego zrobić.
O Agnieszka
Poza studiami prawniczymi zajmuję się również wystrojem wnętrz, który uprawiam czysto hobbystycznie.